Dom pasywny w Łomiankach
Jest to nasza najbardziej zaawansowana instalacja jeśli chodzi o sterowanie ogrzewaniem. Nasza firma NEW HOME została wybrana spośród wielu firm z którymi inwestor prowadził rozmowy. Klient nie wiedział jaki system wybrać do wyznaczonych celów i dlatego rozmowy trwały dość długo. Przeważyło to, że mamy w zespole programistów, który poza automatyką budynkową piszą dedykowane oprogramowanie do firm. Aspekt ten przy tej instalacji jest najważniejszy, bo dzięki dobrze napisanym algorytmom całość ma być super oszczędna dla domu.
Inwestor zastanawiał się także czy system Fibaro da radę z tak zaawansowanym systemem w tym celu przez pół roku sam testował jego możliwości jednak dopiero rozmowa z nami i pokazanie wielu rzeczy przekonało go, że da rade. Jak się okazało wiele rzeczy z których klient korzysta nie byłaby możliwa w innych systemach inteligentnego domu.
Dom jest stworzony w nowatorskiej technologii, która pierwszy raz została użyta w Polsce. Nasz zespół miał za zadanie:
- Zamontować sterowanie zaworami do ogrzewania/chłodzenia, jednak tutaj ciepło/zimno oddają kapilary, które są zamontowane w suficie. Oczywiście każdy pokój jest odrębną sekcją. Do tego w każdym pomieszczeniu został zamontowany czujnik temperatury DS18B20+ do pomiaru temperatury. Starannie zostało dobierane miejsce tego czujnika, aby nie było błędnych pomiarów np. w trakcie słonecznego dnia.
- Zamontować sterowanie odpowiedzialne za innowatorskie pozyskiwanie ciepła z dachu i przekazywanie go do ogrzewania basenu lub ogrzewania fundamentu.
- Kolejnym etapem było sterowanie pompami basenowymi i grzewczymi. Dodatkowe czujniki temperatur pozwalały określać jak często i na jak długo mają być załączone konkretne systemy ogrzewania. Dodatkowym bajerem było sterowanie oświetleniem basenu.
- Najtrudniejszym etapem było oczujnikowanie całej kotłowni razem ze sterowaniem wszystkimi zaworami trójdrogowymi, pompami, elektrozaworami. W samej kotłowni zostało zamontowanych około 80 czujników temperatury. Tak duża ilość urządzeń w jednym miejscu wymusiła na nas montaż dodatkowej centralki, która zbiera informacje z samej kotłowni.
Na każdej rurce jest zamontowany czujnik temperatury i na tej podstawie jest podejmowanych wiele decyzji.
Przykładowo na buforze z wodą jest zamontowanych aż 6 czujników temperatury na różnej wysokości. Dzięki temu mamy możliwość np. dodatkowego ogrzewania basenu jeśli woda na konkretnym poziomie jest za gorąca.
- Częściowa integracja z pompą ciepła. Jak się okazało pompa ciepła nie jest tak wydajna jak być powinna i czasami powinna być dezaktywowana. Np. jeśli z ogrzewania poddachowego uzyskujemy dobre wyniki lub kiedy klient korzysta z kominka. Standardowo pompa ciepła by dalej działała co zużywa niepotrzebnie energię. Niestety producent nie przewidział integracji z automatyka budynkową, dlatego symulujemy za pomocą opornika konkretną temperaturę na pompie ciepła i wtedy wyłącza się ona automatycznie.
- Sterowanie topnieniem śniegu. Inwestor z kotłowni poprowadził także rury pod podjazd, aby w zimie mogło się uruchamiać topnienie śniegu. Na podstawie zewnętrznego czujnika opadu śniegu i sterowań zaworami system uruchamia topnienie śniegu. Klient ma możliwość wyłączenia tego mechanizmu. Jedynym minusem tego rozwiązania jest bardzo duże zapotrzebowanie na ciepło jednak klient lubi uruchomić kominek i wtedy zawsze ma za dużo ciepła.
- Sterowanie kominkiem z płaszczem wodnym. Inwestor na zamówienie zamówił dwie przepustnice do kominka o zwiększonej wytrzymałości. Dzięki temu możemy tym sterować z poziomu systemu inteligentnego domu Fibaro.
- Sterowanie ogrzewaniem pod fundamentem. Klient zamiast standardowego ocieplanie fundamentu zamontował tam rury. W ten sposób może tam przekazywać nadmiar ciepłej energii i ją później wykorzystywać.
Dodatkowo zamontowaliśmy na posiadłości wysokiej klasy kamery Hikvision 4Mpix z rejestracją na ruch z wykorzystaniem barier podczerwieni, które prawie do zerwa wyeliminowały fałszywe wtargnięcia na posesję.
Cała inwestycja została zamontowana w Łomiankach pod Warszawą.