Ile kosztuje inteligentne zarządzanie domem

02-03-2019     Marcin Fibor

Inteligentny dom to korzystne rozwiązanie, jeśli priorytetem jest minimalizowanie rachunków za media, czy chęć mieszkania w komfortowych warunkach. Ile trzeba zainwestować w tę wygodę?

 

Czego oczekujesz od systemu Fibaro?

 

To, co na pozór wydaje się dość skomplikowaną układanką, tak naprawdę jest bardzo wygodną opcją, umożliwiającą dowolną konfigurację inteligentnego domu. Inwestor więc sam może zdecydować, z których elementów będzie korzystał i za co w rzeczywistości zapłaci. Co jest bardzo korzystną opcją, to możliwość rozbudowania systemu również w późniejszym czasie. Od ilości wybranych elementów zależy więc koszt instalacji. Znaczenie jednak ma również wielkość nieruchomości, bądź ilość pomieszczeń, czy np. włączników światła. Zweryfikowanie potrzeb daje więc pełną odpowiedź również na pytanie, w jakim koszcie skonfigurujemy zarządzanie własnym domem. Ceny mogą się różnić, tak jak np. przy projektowaniu kuchni, gdzie od wyboru sprzętów AGD, rodzaju mebli, czy wielkości pomieszczenia zależna jest końcowa kalkulacja.

 

Zarządzanie inteligentnym domem – zacznij od kalkulatora

 

Przyszły właściciel inteligentnego domu nie musi mieć bardzo dobrego rozeznania technicznego. Jeśli trudno nam ogarnąć na początku, które elementy ze sobą połączyć, które zwiększą komfort użytkowania domu, a także ograniczą koszty eksploatacji, to warto ułatwić sobie całą kombinację, poprzez użycie specjalnego kalkulatora. Na naszej stronie https://fibor.com.pl/konfigurator.html w prosty sposób nie tylko zmierzymy się z ceną instalacji ale też szybko zorientujemy się z jakich opcji możemy skorzystać. Pytania w kalkulatorze są tak skonstruowane, by również określić swoje potrzeby i wymagania. Warto również przeprowadzić kilka alternatyw, testując różne warianty. W ten sposób zweryfikujemy, jak kształtuje się cena, kiedy na przykład zdecydujemy się na montaż czujników ruchu we wszystkich pokojach bądź kiedy pozwolimy sobie na dodatkowy luksus w postaci zarządzania zraszaczami w ogrodzie.

 

Sprawdź, ile Ty zapłacisz za inteligentne zarządzanie domem

 

Jeśli zajrzą Państwo do zakładki z realizacjami firmy NEW HOME, to szybko przekonają się, że realizacja inteligentnego domu, za każdym razem wymaga indywidualnego podejścia. Z jakimi kosztami trzeba się zmierzyć, przy założeniu, że jest to standardowy dom o kubaturze do 150 m2?

Jeśli chcemy zacząć od prostych rozwiązań, które później można rozbudować o kolejne elementy, to możemy zdecydować się na:

 1.  Zarządzanie oświetleniem, roletami i bramą wjazdową – klienci często zainteresowani są automatyzacją podstawowych czynności bądź takich, których dostosowanie do naszego trybu życia, zwiększy komfort mieszkania. Najczęściej więc priorytetem jest zarządzanie oświetleniem, roletami i żaluzjami. Wszystko zależy oczywiście między innymi od:

 - ilości pomieszczeń,

- ilości świateł, którymi chcemy sterować, tak, by można było np. regulować ich natężenie, a ile takich, które chcemy tylko włączyć i wyłączyć.

Ten prosty wariant kosztować będzie około 5 000 złotych.

 2. Jeśli do tych podstawowych funkcji dodamy zarządzanie np. ogrzewaniem i prądem, łącznie z pomiarem jego zużycia, a także zamontujemy system przeciwwłamaniowy w oknach, to cena wzrośnie do około 8 000 złotych.

 3.  Kompleksowe zarządzanie domem, a więc połączone już ze zraszaniem ogrodu, sterowaniem klimatyzacją, czy montażem czujników dymu lub zalania, z kolei będzie kosztować około 15 000 złotych.

 

Cena obejmuje pełny montaż instalacji, a także zakup poszczególnych elementów i centralki.

 

Trzeba pamiętać, że im większa ilość pomieszczeń, tym wyższa cena. Przy mniejszych mieszkaniach czy domach, koszty mogą być nawet niższe niż 5 000 złotych. Kalkulator jest więc bardzo pomocny, by uwzględnić wszystkie niezbędne parametry i dostosować do nich cenę.

 

Czy koszty się zwrócą?

 

Zarządzanie zraszaczami rozwiązuje problem uschniętych kwiatów i trawy podczas wyjazdów urlopowych. Jedno kliknięcie w smartfonie i zraszacze same się włączą a po określonym czasie również wyłączą. Jeśli zautomatyzujemy rolety, to nie będziemy musieli się już martwić o bezpieczeństwo i sferę prywatności po zmierzchu. Włączniki światła wreszcie wyeliminują problem wysokich rachunków, zwłaszcza, jeśli w domu są małe dzieci, które notorycznie zapominają wyłączyć światło w łazience czy w swoim pokoju. Korzyści więc jest wiele, ale najważniejsza to ta, że inteligentny dom sam na siebie pracuje i zarabia. Po 2-5 latach cała instalacja całkowicie się zwraca. Jeśli więc montaż planujemy podzielić na etapy, to na początku warto pomyśleć o tym, gdzie uciekają nam pieniądze i tam szukać rozwiązań poprzez inteligentne zarządzanie domem.


Tagi: poradniki, inteligentny dom, koszt