Inteligentny dom - od czego zacząć?

19-02-2019     Marcin Fibor

O tym, jak bardzo komfortowy jest nasz dom czy mieszkanie, w dużej mierze decydujemy my sami. Świat nowoczesnych rozwiązań stoi, bowiem przed nami otworem i tylko od nas zależy, na ile tę innowacyjność zaprosimy do środka. Technologia inteligentnych domów również ewoluuje. Za pomocą jednego urządzenia mamy cały dom pod kontrolą, zwiększamy własne bezpieczeństwo i oszczędzamy pieniądze. Brzmi skomplikowanie? Tak naprawdę jednak jest łatwe we wdrożeniu. Od czego więc zacząć?

Bezinwazyjne systemy Fibaro - łatwy montaż nawet w starszych domach

Właściwie każda inwestycja, związana z domem, mieszkaniem, czy biurem musi mieć swój początek w planowaniu. Technologia inteligentnych domów jest bardzo dobrze rozbudowana i właściwie można dzięki niej zarządzać całym domem, a nawet ogrodem i garażem. System bezinwazyjny, jak np. Fibaro nie wymaga ani kucia ścian, ani dodatkowego okablowania. To system, który za pomocą centralki i czujników, pozwala również inteligentnie zarządzać każdym urządzeniem, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. W przypadku Fibaro planowanie ogranicza się więc do:

 • przemyślenia, w jakim stopniu chcemy zarządzać domem czy biurem,
 • przeanalizowania, jakim budżetem dysponujemy.

W takich bezinwazyjnych systemach ogromną zaletą jest możliwość rozbudowania ich w czasie. Warto więc wiedzieć, czym możemy poprzez taki system zarządzać:

 •  oświetleniem,
 • ogrzewaniem,
 • ogrodem,
 • roletami okiennymi i garażowymi,
 • instalacją alarmową i antywłamaniową,

Możliwości jest naprawdę dużo więcej. Ważne jest więc:

 • czy decydujemy się na wszystkie rozwiązanie od razu. To również bardzo dobre rozwiązanie, nastawione na pełny komfort w Twoim domu.
 • czy zaczynamy od najpotrzebniejszych funkcji i rozwijamy system w czasie.

Twój dom, Twój system – Twoja wyobraźnia

Drugą ważną kwestią jest zaprogramowanie urządzeń i zapoznanie się z ich działaniem. Podstawowa wiedza o tym, jak funkcjonuje system, jest niezbędna. Oczywiście możemy też poprosić o pomoc w tej kwestii instalatora Fibaro. Jeśli jednak zdecydujemy się na dokładniejsze poznanie systemu – dowiemy się np.:

 • jak zaprogramować sensor, by np. otrzymywać powiadomienie, o otwartym oknie, kiedy nie ma nas w domu,
 • jak podłączyć „swipe”, by za pomocą ruchu włączać czy wyłączać światło,
 • bądź, w jaki sposób np. zarządzać zużyciem energii w domu.

 Fibaro jest bardzo intuicyjnym systemem, dlatego nawet zakupione w późniejszym czasie sensory czy czujniki łatwo podłączymy i ustawimy w nich odpowiednie parametry.  By jednak wiedzieć, jak te parametry ustawiać i wykorzystywać w przyszłości, możemy poznać system lub zlecać te zadania monterowi Fibaro.

Salon, kuchnia, czy cały dom?

Przed zakupem instalacji, przeanalizuj więc, które z pomieszczeń powinny być w pełni zautomatyzowane. Być może na początek warto, by Fibaro przejął najczęściej wykonywane czynności np. zapalenie, gaszenie światła, lub zasłanianie rolet? Pierwszym krokiem do tworzenia inteligentnego domu może być montaż np. małych czujników Motion sensor. To czujnik, który informuje nas o:

 • temperaturze pomieszczenia,
 • o ruchu,
 • o  natężeniu światła.

Takie czujniki świetnie zdadzą egzamin w pierwszej fazie tworzenia inteligentnego domu, nie tylko dlatego, że ułatwią sterowanie temperaturą, czy natężeniem światła, ale przede wszystkim pozwolą się oswoić z innowacyjnymi rozwiązaniami w naszym domu.

Smartfon, pilot, czy komputer – jak zarządzać instalacją?

Systemem możemy zarządzać w dowolny sposób. Najwygodniejsza opcja to smartfon. Mobilna aplikacja pozwala bowiem zarządzać domem również na odległość. To zdecydowanie bardzo pożądana opcja, kiedy np. wracamy z zimowego urlopu i chcemy, by dom przywitał nas przyjaznym ciepłem. Wtedy możemy odpowiednio wcześniej włączyć ogrzewanie. W ofercie Fibaro dostępny jest też mały, funkcjonalny pilot, idealny do zawieszenia przy kluczach. Za pomocą tego pilota również wydamy każde polecenie – otwarcie bramy garażowej, wyłączenie światła, nastawienie ekspresu na kawę itd.  

Kompatybilność z innymi urządzeniami

By Twój inteligentny dom myślał za Ciebie, powinien współpracować również z innymi urządzeniami, które posiadasz w domu. Dlatego ważne jest, by wszystko było ze sobą kompatybilne. To oznacza, że najlepiej, jeśli system steruje również poszczególnymi urządzeniami w Twoim domu (np. przy włączaniu światła). Fibaro jest kompatybilny np. z Philips, Amazon Alexa, Google Assistant. Dzięki temu możliwości zarządzania domem są jeszcze większe i łatwiejsze we wdrożeniu. Na stronie Fibaro można łatwo sprawdzić, które urządzenia zintegrujesz w jeden system. Warto to analizować już na etapie wyboru czujników czy sensorów.

Podsumowując:

 • zanim zdecydujesz się na inteligentny dom – zaplanuj, jakie czynności i w jakich pomieszczeniach chcesz zautomatyzować,
 • ile chcesz zainwestować w inteligentny dom?
 • wybierając bezinwazyjne systemy, możesz rozłożyć instalację w czasie, stopniowo powiększając zakres automatyzacji domu,
 • pomyśl, w jaki sposób będziesz sterować urządzeniem.


Tagi: poradniki